2009 – Jüpiter Neptün Kavuşumu – Paylaşılamayan İktidar

poseidon 2009  Jüpiter Neptün Kavuşumu  Paylaşılamayan İktidar

Fırsat bulup, çoğunuzun merak ettiği bir büyük buluşmadan, yani Jüpiter Neptün kavuşumundan bahsetmek istedim. Bu şekilde bir nebzede olsa merakınızı giderebileceğinizi düşünüyorum.

Öncelikle konu hakkında mitolojiye başvurmakta fayda var. Kronos’un çocuklarından biri olan Neptün yani Poseidon, yeri sarsan ve titreten, egemen olan denizlerin tanrısıdır.  Neptün güçlü bir tanrıdır ve Zeus’un buyrukları altına girmekten hoşlanmaz. Fırsat bulduğunda Zeus’a yani Jüpiter’e kafa tutar. Denizlerdeki egemenliği, kara üzerindeki sarsıntılara neden olması açısından dikkate değerdir. Kendisi Olympos da oturmaktan hoşlanmaz, daha çok Habeşistan da denilen Etiyopya arasında gidip gelir. Burada dikkatimizi çeken nokta, hareketliliği, taşıyıcı ve seyahat eden açılımlarıdır. Suyla ilgisi ve Balık Burcu bağlantısı buradan yola çıkar.

Poseidon deniz canavarı mitoslarıyla da ilgilidir. Aslında bu canavar teması, denizden gelen bela şeklinde yorumlanabilir. Neptün’ün, iyi etkileri altında olan kimseler ya da su ağırlıklı haritalar, benefik transitlerinden kazançlı çıkabilirler. Neptün ona yakaranları ve kendi yandaşı olanları ödüllendirir, dileklerini gerçekleştirir. Bunun yanısıra birçok mücadeleye girer ama çoğunlukla yenilir. Aşklarıyla ünlü bir tanrıdır. Dölleri ise ya dev ya da saldırgan çocuklar olarak ortaya çıkar. Burada ki büyüten genişleten etkisi Jüpiter gibi değerlendirilir.

Üç dişli bir yabası olan bu tanrı, yabasını yere vurduğunda, depremler ve korkunç su baskınları gerçekleşirmiş. Kendisi dünyanın en mükemmel şehrini inşa etmek istemiştir ama Atlantis’in yok oluşundan sorumludur. Yenilgileri ve yanılgılarıyla, güçlü ve hırslı bir tanrıdır.

Aynı zamanda atların da tanrısıdır. Pegasus aslında bir Poseidon yani Neptün tasviridir!
Yerin altından yürüyen” olarak sıfatlandırılması da, etkisinin çok belirgin olmadığını, beklenmedik bir anda ortaya çıkacağını sembolize eder.

Zeus, yani Jüpiter ise hepimize öyle ya da böyle, tanıdıktır. Göğün, göklerin babasıdır. Tanrıların tanrısıdır, göklerle ilgili her şeyden sorumludur. Şimşeği çaktıran, yağmuru yağdıran, insanları gözetleyen odur. Düzenin kurucusu ve koruyucusudur. İnsanların kaderini elinde tutar.

Peki, bu iki Tanrının yollarının kesişmesi sonucu gerçekleşen buluşmadan ne ummalıyız?

Olaylar inanılmaz şekilde büyür, abartılır. Virüs kâbusu bunu onaylar niteliktedir. Kavuşumun ilk ve en belirgin etki alanı 27 Mayıs, 10 Temmuz ve 21 Aralık tarihleri çerçevesinde hissedilecektir.

Jüpiter Neptün Kova’daki kavuşumu en son 1843 Kasım’ında gerçekleşmiştir. 1191 yılında, yine şimdiki gibi Kova’nın 26. Derecesinde beliren bir kavuşum görürüz.

Bakalım 1191 yılında neler yaşanmış;

Zen Budizmi Japonya’dan Çine yaygınlık göstermiştir,
Zamanın papası ölmüş, yerine Clement III gelmiş
Çin çayı ilk defa ihraç edilmiş,
I. Richard, Müslüman esirleri öldürmüş, Kudüs, Filistin, Kıbrıs üzerinde hâkimiyet sağlamak adına terör estirmiş,
1841 – 1890 arasında afyon savaşları,
Aynı yıllarda edebiyatta ve sanatta tarihe imza atmış isimler ortaya çıkmış.
Meksika ve Amerika arasında çatışmalar baş göstermiş

Tarihte ayrıntılı keşifler yapabilirsiniz. Neticede genel etkiler göz önündedir. Ticarette artış olur, insanların dine olan ilgisi “tazelenir“. Din savaşları bu nedenle gündeme gelir. Yazı ve sanatta başarı sağlanır. Keşifler yapılır. Dini, müzikte, resimde, “moda” da ve edebiyatta tema olarak kullanmaya başlarız. Uyuşturucu kaçakçılığı artar. (Hele de 2009’daki Jüpiter Neptün kavuşumuna eşlik eden bir de Şiron varken, kapanmayan yaralarımızın bir kez daha muzdarip olacağız demektir.

Japonya ve Çin bu kavuşumla ön planda yerini alacaktır. İngiltere büyük vizyonların peşi sıra gitmeye hazırlanır. Kıbrıs, Filistin durumları ne yazık ki gündemimizi bombalayacaktır, Meksika’nın Amerika’ya olan kini ısıtılıp önümüze konulacaktır. Doğu Afrika bölgesinde depremler öngörülebilir

en yoğun enerji kendini tutulmalarla birlikte belirecek gibi görünüyor.

Burçlara olan etkisini “genellersek” :

Koç arkadaşlar, amaçlar, grup çalışmaları konusunda belirgin değişimler yaşayabilir. Hayata bakış açısında pozitif bir değişim görülür, uzun zamandır hayallerinizi süsleyen olaylar gerçekleşebilir.

Boğa profesyonel alanlarda motive olacak, destek arayışı içerisine girecektir. Bir anda büyük riskler alabilir, ağır yükümlülükler altına girebilir.

İkizler, seyahat, eğitim/öğretim alanlarında kendini geliştirmek ister, fırsatları değerlendirmek için yola koyulur, kitlelere hitap etme şansı olacaktır. İyimser ve kontrol sahibi.

Yengeç, paylaşılan değerler (ortaklık, evlilik, amaçlar) konusunda geleceğe yönelik değerlendirmeler yapacak, kayıplarını sorgulayacaktır, sağlık sorunlarını abartabilir,

Aslan, ikili ilişkilerde büyük ve beklenmedik değişimler gerçekleşebilir. İlişkiniz ya evliliği gündeme taşıyacak, ya da hayal kırıklığıyla sonlanacaktır. Sorumluluk almanız ve amaçlarınızı hayallere kapılmadan değerlendirmeniz gerekiyor. Geçmişini ve mutlu olduğu zamanları özleyebilir,

Başak, sağlıkla ilgili prosedürler gerçekleştirebilir. Karşılaşılan fırsatlar değerlendirilecektir. Hayatın bebek adımlarıyla da olsa, değiştiği sürece girilecektir. Sonunda “hayal kurabilmek” sizi canlandıracaktır. Aşk ve işten artık umutlu olabilirsiniz.

Terazi, komşular, kardeşler ve yaptığınız yaratıcılık gerektiren her işle ilgili büyük değişimler görülür. Olayları fazlaca abartmak, sizi yanıltabilir. Mantıklı olmanız ve planlarınızı soğukkanlılıkla uygulamanız gerekir.

Akrep için ev ve aile konularında değişimler ya da gelişmeler meydana gelecektir. Kendinizi köklerinize çok daha bağlı hissedebilir, aslında kim olduğunuzu merak edebilir ve hayatınızı sorgulayarak kişiliğinizi farklı bakış açılarıyla test etme imkânı bulabilirsiniz.

Yay, gerçekliğe bakış açınız değişecektir. Son derece idealist ve optimist olacak, size yakın kişilerle olan paylaşımlarınız artacaktır. Fikirleriniz son derece verimli olduğundan, bunu maddi kazanca dönüştürmek için uygun bir dönem.

Oğlak, yaşadıklarınızı göz önüne getirerek bundan dolayı sürekli kendini tekrarlayan bir ızdırap döngüsüne hapsolmamaya çalışın. Para ve finans konularında gelişmeler yaşanacaktır fakat ilk elden beklentilerinizi dengelemeniz gerekiyor. Büyük oynamak için doğru zaman olmayabilir. Kaynaklarınızı dengeli kullanmak sizi karlı çıkartacaktır. Aşka zaman ayırmakta zorlanabilirsiniz.

Bu etkiden en fazla Kovalar nasibini alacaktır. Eğer erken davranan ve girişimleri konusunda kontrolsüz ve abartılı olan varsa, hayal kırıklığına uğrayabilirler. Hareket için doğru zamanı bekleyenler, bundan nasibini alacaktır. Arkadaşlarınızdan elemeler yapabilirsiniz. Ama kendi hayal dünyanıza kapılarak, gerçeklikten kopmak, sonunda aleyhinize bir süreç başlatabilir, dikkatli olun.

Balık, sezgilerinde fark edilir bir uyanış yaşayacaktır. Toplumdaki yeri, iç görüsü, sorumluluk gerektiren konulardaki kararları isabetli olacaktır. Tam anlamıyla tazelendikleri bir evre denilebilir. Aşk konusunda engellerin ve duvarların ortadan kalktığı, akıcı iletişim ve paylaşımların gerçekleştiği bir evre. Yanılgı buradan gelebilir!

Jüpiter Neptün kavuşumu bizi 12 sene boyunca etkileyecek bir evreye imza atar. Bu nedenle, başlangıç, gelişme ve sonuç olarak nitelendirebileceğimiz dönemler, vesile oldukları olaylar temelinde önem taşımaktadır. 27 Mayıs’taki kavuşumun hemen ardından retro hareketine başlayan Neptün’e, yine geri hareketiyle Jüpiter Haziran’ın 15’i itibariyle eşlik edecektir.

Neptün Karayip Korsanlarındaki Davy jones karakterini çağrıştırır. Oyunculuğu, karizması heyecan verse de, yenilemez gibi duran bu adamın zayıflıkları vardır. Zayıflıkları yüzünden ise büyük yıkımlar gerçekleşir, kayıplara uğranır. Davy jones’un kalbini bir sandıkta saklaması teması da ilginçtir. Büyük yara aldığı duygusal bir geçmişi vardır, bununla baş edemediği için kaçmış ve sonrasında kalpsiz ve merhametsiz bir maske takmayı tercih etmiş gibidir. Kuşkusuz son derece güçlüdür ama eninde sonunda hırslarına yenik düşecektir.

Jüpiter Neptün kavuşumu kalp atışlarımızı hızlandırabilir. Bizi imkansızı başarmaya zorlar. Bu iki kardeş tanrının kavuşumu, iktidar ve muhalefetin halkı tavlamak adına sunduğu vaatler gibidir. İktidar kalıcıdır ama Neptün fırtınalı cevaplarla ortalığı birbirine katar! : ) Bu betimleme dahi bir öngörüdür. Siz genel yorumları bir tarafa bırakarak araştırmaya ve astrolojinin adına yakışır emekler vermeye devam edin derim. Hayatınızın özetini çıkarabileceğiniz yaşa gelmeden ise, “sahnelenen” oyunu hayatınızın en iyi ya da en kötü oyunu olarak nitelendirmeyin.

“Hükmümün önüne geçilemez.”

Davy Jones

Kristin Demirci

Post Footer automatically generated by wp-posturl plugin for wordpress.

© 2009 – 2010, ASTROLOJİ. Tüm hakkı saklıdır. Yazıların va tabloların isim ya da kaynak belirtmeden kullanımı yasaktır. Aksi halde davrananlar için yasal işlem uygulanacaktır.

4 Yorum

 1. funda

  çok güzeldi Kristin, eline sağlık:)

 2. Hatice

  Sevgili Kristin,
  Bu kavuşumla ilgili bilgiyi rica edenlerden biri de bendim, çok yararlandım. Ağzına sağlık ve çok teşekkürler.
  Aslında bir koç burcu olarak özellikle son bir haftadır kendimi daha iyi hissediyorum (yukarıda yazdığın gibi).Hedeflerimi yeniledim, farkındalıklarım arttı.
  Ta ki bugünkü güneş- satürn karesinin gerginliğine kadar. Cidden beter geçiyor, herkese iyi şanslar olsun:))
  Kare açılara rağmen herkese kısmetli bir dolunay diliyorum.
  Sevgiler.

 3. Temmuz tutulmalarından önce ben de aynı dileği paylaşıyorum sevgili Hatice:)

 4. Ayşegül Şenel

  Selam bu kavuşumu çok güçlü bir şekilde hisseden ve yaşayan bir balık burcu ve 5. evi kovada olan biri olarak,belki de yaşamımın en büyük tinsel gelişimini yaşadım.Aynı zamanda “aşk” konusunda tam anlamıyla bir evrim geçirdim denebilir.Aslında bu tek kelimeyle MUHTEŞEMDİ!Çok canım yansa da bu değişim sırasında aslında ne büyük kazançlar elde ettiğimi görmekten dolayı mutluyum… İLHAMLAR…Yazdığım yazılarda gelen ilhamlar beni bile şaşırtan düzeyde ve yüksek boyutlardan geliyor…

Yorum yap

web development