21 Aralık 2010 Tam Ay tutulması

21aralik 21 Aralık 2010 Tam Ay tutulması

Ay ve Güneş tutulmaları oluşmadan birkaç gün önce gergin  hissederiz. Parçalı tutulmalara nazaran Tam tutulmalar çok daha etkilidir. Tarihe baktığımızda tutulmaların genelde büyük dünyevi değişimleri tetiklediğini görürüz. Doğal felaketler olur, liderlerle ilgili krizler yaşanır, politik kişiler ve tavırlar yeniden yapılanır. Evrensel bilince felaket kavramını yerleştiren tutulmalar elbette bizi endişelendirir. Yıl içinde oluşan büyük t-karenin bize çok zor şartlara bile göğüs germeyi öğreten ruhsal dersleri tutulmanın etkisini bir nebze azaltmakta, mücadele etmeyi mümkün kılmaktadır!

Her Ay tutulmasının ardından bir de Güneş tutulması gelir. Bana sıklıkla sorulan soru hangisinin kişi üzerinde daha fazla etkili olacağıdır. Ay tutulması içsel ve duygusal seviyelerde kendini gösterir. Güneş tutulması dünyevidir. Tutulmanın “tam” hali etkili olacağı gibi kişinin doğum gününde yani Güneş’inin derecesinde gerçekleşen bir tutulma, yaşamında çok önemli bir dönüm noktasıdır.

Ay tutulmasının etki alanı genelde 6 ayı kapsar. Tam Ay tutulması 21 Aralık günü  İkizler Burcunun 29:21 derecesinde Kış dönencesinden birkaç saat önce gerçekleşecektir. Etkiyi yoğun olarak hissedenler, Ay, Güneş ve yükselenleri Boğa, İkizler, Yengeç, Yay, Oğlak, ve Kova burçlarında bulunanlar olacaktır. Bu kişiler aynı zamanda genel bir huzursuzluk ve uykusuzluk hali yaşayabilirler. Zihin tetiklenmiştir, “kötü bir şey olacak galiba” hissi hakimdir.

Kış dönencesinin arifesinde gerçekleşecek tutulma bu yılın enerjisinin artık sona erdiğinin, yeni bir evrenin başladığının sembolüdür. Bize zarar veren enerjilerden arınma ve vazgeçme aşamasında sıklıkla endişeli, sıkıntılı, üzüntülü ve sinirli hissedilmesi doğaldır. Tutulmalar artık ihtiyacımız olmayan kişi, durum ve hislerden kurtulma, geçmişi bir noktada bırakarak geleceğe yönelme enerjisini taşırlar. Eski defterler kapanmalıdır. Kendinize bundan sonra neye ihtiyacınız olduğunu, ne istediğinizi sormanız gereken zamandır.Duygularınızla yüzleşirken hoşgörülü olmaya çalışmalısınız.İkizler/Yay ekseni duyguların entelektüel anlamda analiz edilmesiyle ilgilidir.

Ay tutulması Balıktaki Jüpiter, Uranüs kavuşumuna kare yaparak her manada patlayıcı bir enerjiyi tetikleyecektir. Uzun seyahatler önerilmez, kaza istatistiklerinde belirgin bir artış yaşanır. Beklenmeyen, aniden beliren duygusal iniş çıkışlar yaşayabiliriz. Öfkeyi kontrol altına alarak kendini doğru ifade etmeye çalışmak faydalı olacaktır. Anlaşmaya varmak zorunda olduğunuz konu her ne kadar ciddi ve önemli bir aşamayı temsil etse de, durumu biraz hafife almak ve zor da olsa gülümsemeye çalışmak yardımcı olabilir.

Tutulma anında Merkür yanık ve geri harekette olacağından alışılmadık bir tabloyla karşılaşırız. Merkür İkizlerin yöneticisi olarak söz sahibidir.  Merkür’ün ileri gitmeye başlayarak şu anda bulunduğu dereceyle tekrar kavuşacaktır. Ardından tutulma derecesini partil karşıtlıkla tetiklemesiyle, 30 Aralık – 14 Ocak tarihleri arasında dikkate değer aksilikler yaşanabilir. Bu durum 4 Ocak’taki parçalı Güneş tutulmasını da son derece etkili kılmaktadır.

Güneş ve Ay’ı talihsiz yıldızlarla birlikte sahnede göreceğiz. Güneş Yılancı yıldız kümesinin sol elinde bulunan Sinistra ile, Ay Polaris, Betelgeuse ve Menkalin yıldızlarıyla kavuşumda olacaktır. Merkür’ün  Uranüs’e partil karesi ise akla salgın hastalıkları getirmektedir.

İkizler/Yay ekseninin son derecelerinde gerçekleşeceği için Türkiye’nin politika açısından yaşayacağı bir diğer  kriz seviyesine işaret ediyor olabilir.

Tutulmanın gerçekleştiği evler ve yöneticileri, etki ve olayı analiz etmekte yardımcı olacaktır. Hangi eve düşüyorsa, bu evin konusu kapsamında yenilenme yaşanır. Aynı derecede gerçekleşen tutulmalar arasında  18 sene vardır. Bu nedenle 18 sene önce (1992 yılının ilk yarısında ) yaşamınızda nelerin değişmiş olduğunu, o zaman nasıl hissettiğinizi kendinize sorabilir, içinde bulunduğunuz süreç hakkında öngörüde bulunabilirsiniz.

Tam Ay tutulması mükemmel bir dolunaydır. Işığında hakikat gizlidir. Yüzleşmemiz gereken gerçeklerden kaçmak bizi bir noktada köşeye sıkıştırır ve hayatımızın dizginlerini kaybettiğimizi hissederiz. Bunun yerine cesurca ve iyi niyetle geçmişi kendi akışına teslim ederek yeni ufuklara açılmak hayırlı bir tercih olacaktır.

Post Footer automatically generated by wp-posturl plugin for wordpress.

© 2010, ASTROLOJİ. Tüm hakkı saklıdır. Yazıların va tabloların isim ya da kaynak belirtmeden kullanımı yasaktır. Aksi halde davrananlar için yasal işlem uygulanacaktır.

25 Yorum

 1. zeyno

  merhabalar kristin gene harika bir anlatım olmuş,tebrikler… burcum kova yükselen ve şu aralar içimde acaip bir sıkıntı var nefes almakta bile bazen zorlanıyorum,bilinmedik bir stres yaşıyorum,sanırım tutulma yüzünden… benim sorun tutulmanın 5.inci evimde oluşmasıyla ilgili,bikaç gün önce ikinci çocuk düşünmeye başladım,eşim zaten çok istiyor ama ben biraz erken olduğunu düşünüyordum,bu tutulma bana bir çocuk daha getirirmi ne dersin:))

 2. Merhaba Zeyno

  İlk bebeğin doğmadan evvel de yanlış hatırlamıyorsam bir tutulmayla ilgili benzer soru yöneltmiştin. Zaman ne çabuk geçiyor! :) 5. evdeki tutulma çocuk konusunda bir karara varmanın, sembolü olabilir evet. Aynı zamanda çocuk fikri yaşama şevkinin tazelenmesine de neden olabilecektir. Ama hemen kararını uygulamaya koymak yerine biraz beklemenizde fayda vardır.

 3. Zekana hayran kaldım,nerdeyse bir buçuk sene önceki sorumdan bahsediyorsun,harikasın gerçekten,tekrar teşekkür ederim… Beklemek demişsin, mesela ne kadar beklememizde fayda var,ben ocak sonu gibi düşünmeye başlamıştım ama yada tutulma etkisinin bitmesini beklemek dahamı doğru olur ne dersin!

 4. Tutulmalar bitsin gökyüzü biraz bize kol kanat gerecek duruma gelsin derim :) Nasılsa 5. evdeki tutulma çocuk konusundaki fikrini kesinleştirecektir yıl içerisinde. Bir hazırlık aşaması olarak değerlendirebilirsin. Örneğin Mayıs’tan sonra daha uygun olabilir.

 5. serpil

  ah bu yengeç’leri bi şey de es geçse:))astroloji medyumluk değildir biliyorum ama medyum gibi tam da içimden geçen hissi aynı kelimelerle yazmışsın “kötü bir şey olacak galiba” hissi derim ben buna, aynı kelimelerle yazmışsın!!! yerimde duramıyorum,o his beni uyutmuyor, yedirmiyor, hiç bir şeye konsantre olamıyorum..18 yıl önceyi düşününce daha da kötü hissetmeye başladım şimdi:) tutulmanın benim hangi evimde gerçekleştiğine nasıl bakacağım? ikizlerin doğum haritamda bulunduğu ev midir??

  sevgiler..

 6. Hasret kaldık es geçmesine evet :D İkizlerin 29 derecesi hangi evine düşüyorsa oraya bakmak gerekir. Ben hemen baktım söylüyorum! :) 8- 9 ev sınırında ve Merkürünle kavuşumda. Finansal endişeler getirir, aldığın bir kararı açıklama eğilimi gösterebilirsin. Bunun dışında yeni bir eğitime de başlaman olasıdır :)

 7. serpil

  Sen bir tanesin ne diyebilirim ki:) teşekkürler:)

 8. Öznur YAPICI

  Kristin harika bir yorum olmuş. Ama ben bir yükselen Boğa olarak nedense tutulmayla ilgili çok olumlu duygular hissediyorum; sanki hem bizler, hem ülkemiz için çok hayırlı sonuçlara varacak birşeyler başlayacak gibi bir his var içimde nedense.
  Kişisel haritadaki ev konumuna bakarken ev sistemini placidius mu, whole signs alarak mı bakmak doğru olur, ya da diğerlerinden biri mi ?
  Sevgiyle kal

 9. Dilerim hissettiğiniz gibi olsun, böyle umutlu ve şevkli olabilmekten daha güzel bir diğer şey var mı!:) Ev sistemlerinden hangisinin daha iyi çalıştığına ancak kişisel deneyiminizlerinize göre karar verebilirsiniz. Ben Placidus kullanıyorum whole sign yani tam burç ev sistemini ise solar dönüşü haritalarını incelerken tercih ediyorum,

  Sevgiyle

 10. Bahar

  Merhabalar Kristin,
  Benim de burcum Terazi yukselenim de ikizler cok degisken duygular icerisindeyim dun cok umutsuzken dibe vurmusken ve asiri bir can sikintisi hissederken bugun iyi ve umutlu hissediyorum yarin noolacak bilmiyorum :S kisisel haritada ki ew konumlarina nereden bakabilirim??
  Tesekkurler

 11. çok teşekkürler cnm,aslında yaz tatili sonunda ikinci çocuk düşünüyorduk ama nedense birdenbire kararımda bi değişim yaşadım,belki merkür gerilemesi bittikten sonra tekrar eski kararıma dönüş yaparım kim bilir!!! Ama bir taraftanda terazi burcu bir çocuğum olmasını çok istiyorum,bunun içinde ocak sonu çok uygun gözüküyordu,ama madem gökyüzü buna uygun değil,ertelemekte fayda var sevgiler :)

 12. sevda

  Merhaba
  Ben de bir acayipim,hayrolsun akrep’im yükselenim yay:)

 13. emine karabaki

  haziran doğumluyum.21 aralıkta almanyaya gideceğim uzak yolculukların tehlikeli olduğu bu tarihte belirtiliyor.korkuyorum.doğrumu.

 14. Uzun seyahati böyle bir gökyüzü altında önermek doğru olmaz Emine Hanım evet. Yine de haritanızı yorumlamadan kesin konuşamam. Siz de takdir edersiniz ki böyle bir sorumluluk almam yanlış olur.

  Sevgiler

 15. Öznur

  Yanıt için teşekkür ederim Kristin. Yazını linkleyerek facebookta paylaşabilir miyiz, sakıncası var mı ?

 16. Rica ederim, elbette mahsuru yok.

 17. Bahar hanım merhaba

  astro.com gibi sayfalardan ücretsiz horoskop çıkararak ev konumları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 18. Merhaba Kristin,
  Tutulma ile ilgili en net açıklamayı sen yazmışsın, çok teşekkür ederim. Ben 2 Ocak doğumlu oğlak burcuyum. Oğlak burcu bana hep gurur verdi ama artık yorulduğumu da itiraf etmeliyim, özellikle 2010 o kadar kötü geçti ki… herşey yavaş, hiçbişey yolunda gitmiyor. Şimdi de bu tutulmaaaaa!!! Ne olur söyler misin ne olacak bu oğlak 2011 yılında, bu tutulmadan çok mu fena etkilenecek? Çok teşekkür ederim.

 19. Merhaba Ela

  Özellikle öncü grup burçlar maalesef zorlu sınavlara maruz kalıyor. Netice de tutulmalar da transitlerdir. Plüton 2008′den beri Oğlak burcunda, her anlamda güvenli bulduğumuz konular tehtit altında gibi hissetmemiz çok doğal. Genel yorumlar yapmaktan hoşlanmıyorum, ancak yakın zamanda Yengeç/Oğlak ekseni yazısı yayınlayacağım. Kendine çözümler üretmek anlamında faydalı bulacağına inanıyorum. Bunun yanısıra kişisel danışmanlık almak her zaman en doğru tercih olacaktır.

  Sıkıntılarımız yeni değil ve karşılaştığımız tatsız durumlar bizi şaşırtmıyor. Öncü burçlardan bizi kıskaca alan geçişler yaşıyoruz ve bunun da bir anlamı var. İçimizdeki iyimser parçayı ortaya çıkarmamız gerekir. Kötümser olmanın gerçekten de kimseye faydası olduğunu düşünmüyorum. Bir ilham beklemek yerine, ilham olabilecek şevkimizden vazgeçmemeliyiz. Her yeni gün yeni bir hayattır :)

  Sevgiyle

 20. Haklısınız iyimser düşünmek lazım. Çok teşekkür ederim.

 21. merhaba..burcum yay yükselenim terazi…(doğum günüm 20/12)valla ne yalan söyleyeyim yarını korkarak bekliyorum…dilerim..inşallah iş ve özel yaşamım için güzel günler vardır ileride…

 22. sevgili kristin,

  2009 ayının ağustos ayında yine bir merkür gerilemesi dönemini yine bir ay tutulması takip etmiş; ben de söz konusu tutulmanın en yoğun izlendiği gece havadaki her türlü değişimden etkilenen yükselen ve asri burcu Kova olan bir kişilik olarak ağır etkilenmiş ve şu anki yaşamımı da çok olumsuz etkileyen bir takım gelişmelerin olmasına sebebiyet vermiştim. Bu yeni ay tutulması Kovalara birçok şeyin yanında eskileri silmek ve güzel yenilikler offer ediyor… İçimde de o Ağustos ve o ay tutulmasında yaşanılanların yok olacağına dair bir his var bu ay tutulmasıyla… fazla mı iyimserim :) ? O dönemde gördüğüm bir kaç mistik rüyayı yine görmeye başladım…. Bu da hislerimi beslemiş durumda… yorumlarınızı rica ederim

 23. :) Bahsedilen etkiler genel için geçerlidir, eski döngünün bitişi ve yeni bir evreye adım atmak her zaman kolay değildir. Ay tutulması yani Ay Güneş karşıtlığın, ego ve duyguların çatışmasını ifade eder. Bizi karar vermeye teşvik eder, ya da en kötü senaryoda bunu zorunlu hale getirir. Ama Astrolojik verilerden yola çıkarak zaman içerisinde aynı hataları tekrar etmemeyi de öğreniriz. İyimser olduğunuz için kim sizi eleştirebilir? :)

  Sevgiler

 24. meroca

  Son 20-25 gündür hayatımın en kötü dönemini geçiriyorum diyebilirim.
  Merkür retrosuyla 3 senelik ilişkim bitti,moral bozukluğundan okul tezimi teslim edemedim,okulum uzadı.
  21 Aralık ay tutulması nereden vuracak beni çok merak ediyorum?

 25. Merhaba

  Sanıyorum durumunuz Satürn transitiyle ilgili. Kişisel yorum yapamıyorum ancak verdiğim genel bilgilerle kendi haritanızı yorumlamaya çalışabilirsiniz.

web development