HAVA BURÇLARI

ruzgar gulu by helldark HAVA BURÇLARI

 

Nefes aldıkça canla dolar ruhun ve nefes verdikçe yaşam katarsın dünyaya. Bir nefesle üfürüldüğün arzın koynunu yine bir nefesle terkedersin…

Eski dilde “rüzigar” zamanın akışını simgeleyen, “Dünya” manasına gelen bir kelimeymiş. Hava da tıpkı zaman gibi ele avuca sığmaz mülkiyeti önemsemez ve zaptedilmezdir.

Zaman gibi, “Dünyanın soluğunun” da insanların tenlerini ve yüreklerini gezmediği bir an yoktur. Gün olur devran döner ve kurulu düzenler zamanın hoyrat rüzgarlarına boyun eğerler. Hepimiz bir şarkıda geçtiği gibi “rüzgarda savrulan, ufalanıp toprağa karışan toz zerreleriyiz. Uğruna dünyaları versen de zamanın akmasına, rüzgarın esip geçmesine engel olamazsın…”

Hava duygu, düşünce ve ruh gibi görünmez olduğu halde varlığı suda dönerek danseden yapraklarla, yollarda havalanan toz bulutlarıyla, bir mumun sönüşüyle, bir yangının körüklenmesiyle, bir çocuğun elindeki rüzgar gülüyle duyumsanır. Rüzgar, insanın özlemle iç çektiği anların mahrem kuytularına da yoldaşlık eder.

İkizler, Terazi ve Kova Hava elementinden burçlardır. Havanın çocukları değişim gücünü yaşama taşıyan kanatlılardır. Kendini sınırsızca “cana” sunan göğün en yalın arzusunun “kardeşlik” olduğunu derinden duyumsarlar. Toplumsal olayların genelde rüzgarlarla tanımlanmaları boşuna değildir. Hava burçları tıpkı rüzgar gibi bir diyardan diğerine gezip durmak ister, suya ve toprağa bağımlı olarak yaşayan tüm canlılara yaşamlarının sırrını anlatmak için heves duyarlar ama bir tek kuşların kendilerine kulak verdiklerini düşünürler icon smile HAVA BURÇLARI .

Hava burçları ışığı kelimelerle, kokularla, müzikle, kar taneleri gibi benzersiz ürünlerle ve gözyaşlarıyla yorumlayan sanatçılardır. Bazen poyrazlarıyla kurutur bazen lodoslarıyla beslerler. Güneş ışıklarına göre değişen hava gibi, İkizler, Terazi ve Kova’nın ruh hallerini de önceden tahmin etmek zordur. Dünyaya göğün açık mavi gözlerinden bakarlarken, bulutlar yüzlerini aniden gölgeleyebilirler.

Kalbinde öfke barındıran için sert rüzgarlar zihnin ışığını söndüren etkilerdir. Bu nedenle hava burçlarının içinde bir miktar çılgınlık barınır. Varacağı kıyının yönünü bilmeyen biri için her rüzgar doğru yerden esiyor olabilir. Gideceği limanı bilen bir kalp için ise en azgın rüzgar bile sükûneti ve düşleri taşır. Hava burçları enginlik boyunca seyreden bir tekne gibi olmak, yönlerini özgür irade doğrultusunda tayin ederek yelkenlerini hayat tecrübesi ve bilgelikle doldurmak isterler.

“Belden aşağısı bedenin, belden yukarısı ruhun aşkıdır” denir. Zihinsel enerjileri temsil eden İkizler, Terazi ve Kova için öncelikle “ruhun” doyuma ulaşmasıdır aşk. Denizdeki köpükler kadar heyecan verici, acıyı dağıtan bir alevin ışığı gibi aydınlık ve sıcak, yüzünüzde gezinen, saçlarınızı okşayan bir meltem gibi şefkatli olabilirler. Bazen de isyankar bir Güney rüzgarı gibi önlerine çıkan herşeyi savurur, yanan yürekleri körüklerler. Yine de Lodos’un gözü yaşlıdır der balıkçılar. Başdöndüren coşkunluklarının ardından gözyaşları yağmur olur, sel olur akarlar…

Yaşamınızdan esip geçen bir İkizler, Terazi ya da Kova olduysa yıldırım yemiş ya da elektrik çarpmış birisiniz demektir. Onları ansızın anılarınızı burnunuza taşıyan tuzun kokusunda, uçuşan perdelerde, Güneşin önünde boylu boyunca uzanmış bulutlara bakarken, şehrin danseden eteklerinde gezerken, vapur seslerinde, hovarda rüzgar boynunuza sarılıp, saçlarınızı umarsızca dağıtıyorken anımsarsınız. Sarhoş martılar da nağmelerinde tıpkı onlar gibi “uçmak için kanatların olmalı” diye fısıldarlar. Bir tek size yar olmadıkları, saçınızı başınızı dağıttıkları, aklınızı allak bullak ettikleri için kızarsınız. Fakat yine de özlem dolu bir nefes, yanağınıza çarpan bir kanat ya da bulutları yırtıp geçen rüzgarın yol gösterdiği bir yıldız kadar yakındır varlıkları…

Kristin Demirci

Post Footer automatically generated by wp-posturl plugin for wordpress.

© 2012, ASTROLOJİ. Tüm hakkı saklıdır. Yazıların va tabloların isim ya da kaynak belirtmeden kullanımı yasaktır. Aksi halde davrananlar için yasal işlem uygulanacaktır.

2 Yorum

  1. Bir ikizler burcu olarak bu yaziya ictenlikle katiliyorum cok guzel tarif etmissiniz.. Tesekkurler;)

  2. bir terazi olarak tam isabetli bir yorum. teşekkürler.

Yorum yap

web development